Me olemme Solutive

Olemme liiketoimintalähtöisen analytiikan monipuolinen osaaja. Tavoitteenamme on olla yksi parhaista analytiikan palvelutarjoajista Euroopassa. Yhdessä asiakkaidemme ja päämiestemme kanssa edistämme analytiikan sekä tiedon hyödyntämistä kaikissa tehtävissä: johdon kumppanina ja asiantuntijoiden työparina.

Ota yhteyttä

Miksi olemme olemassa?

Solutive on saanut alkunsa siitä yksinkertaisesta oivalluksesta, että suuri osa yrityksistä ei hyödynnä hallussaan olevaa tietoa liiketoimintansa kehittämiseksi. Toimintamme keskiössä onkin alusta asti ollut analytiikan hyödyntäminen asiakkaidemme parhaaksi. Panostamme siihen, että ymmärrämme liiketoiminnan tarpeet sekä miten voimme analytiikalla ratkaista asiakkaamme ongelman.

Asiakkaan lisäksi keskiössä on huipputiimimme. Halusimme luoda työpaikan, jossa on tarjolla innostavia haasteita fiksussa seurassa ja avoimuuden ilmapiirissä.

Miten toimimme?

Yhdistämme asiakaslähtöisyyden ja oman intohimoisen suhtautumisemme analytiikkaan. Kokemuksemme myötä hioutuneet ketterät käytännöt turvaavat projektien onnistumisen. Jaamme jatkuvasti parhaita käytäntöjä sekä osaamista asiakkaillemme ja tuemme heidän kehittymistään itsenäisiksi analytiikan osaajiksi.

Ja vaikka duunia tehdään tosissaan, ei aina olla niin vakavissaan. #datatroopers

Kansainvälisesti tunnustettu osaaja

Olemme päämiestemme tunnustama kumppani. Olimme ehdolla vuoden 2019 ja 2018 Euroopan parhaaksi Tableau-partneriksi "Customers for Life" -kategoriassa. Se on merkittävä osoitus sitoutumisestamme asiakkaidemme menestymiseen. Aiemmin olimme ehdolla Tableau parhaaksi partneriksi Euroopassa sekä tulimme valituksi Euroopan parhaaksi tulokaspartneriksi vuonna 2014.

Edelläkävijyyttä ja sertifioitua osaamista

Konferenssit ja yhteydenpito muihin huippuosaajiin globaalisti ovat toimintamme keskiössä. Parhailta saadut opit ja kokemukset ovat kultaa arvokkaampia, sillä ne rakentavat näkemystä mahdollisuuksista ja haasteista, sekä ennen kaikkea viimeisimmän teknologian soveltamisesta. Korkeatasoinen oma osaaminen, joka on vaativien testien sertifioimaa, mahdollistaa oppien soveltamisen asiakkaidemme hyväksi. Konsulttiemme korkeakoulutausta antaa lujan perustan vaativien analytiikan kokonaisuuksien hallitsemiseen.

Asiantuntijoillamme on mm. Tableau Certified Professional (korkein taso globaalisti), Tableau Cerfied Associate, Alteryx Designer Advanced ja Alteryx Designer Core -sertifiointeja.

Tableau Certification Directory

Seppo Maukonen

Managing Director, FM, eMBA

040 506 5984

seppo.maukonen@solutive.fi

Janne Suomalainen

Sales & Marketing Director, KTM

Tableau Desktop Certified Associate

040 583 9459

janne.suomalainen@solutive.fi

Jaakko Wanhalinna

Analytics Business Consultant, KTM

Tableau Desktop Certified Associate,Alteryx Certified Professional,Alteryx Designer Advanced Certified

044 534 7945

jaakko.wanhalinna@solutive.fi

Jyri Lintunen

Analytics Sales Consultant, KTM

040 161 7629

jyri.lintunen@solutive.fi

Jonna Ikonen

Marketing Manager

040 865 3137

jonna.ikonen@solutive.fi

Timo Helkiö

Lead Analytics Consultant, FM

Tableau Desktop Certified Associate, AWS Certified Cloud Practitioner

040 5033 928

timo.helkio@solutive.fi

Sami Pajusaari

Lead Analytics Consultant, ins

Tableau Server Certified Professional, Tableau Desktop Certified Associate, Alteryx Designer Core Certified

050 441 2050

sami.pajusaari@solutive.fi

Mikko Pohjanliekki

Lead Analytics Consultant, KTM

Tableau Desktop Certified Professional, Tableau Certified Associate Consultant, Tableau Server Certified Associate, AWS Certified Cloud Practitioner, Snowflake SnowPro Core Certified

040 744 7315

mikko.pohjanliekki@solutive.fi

Elina Vihriälä

Lead Analytics Consultant, VTM, LuK

Tableau Desktop Certified Professional

040 356 5792

elina.vihriala@solutive.fi

Ville Hirvelä

Senior Analytics Consultant, KTM

Alteryx Designer Core Certified

040 486 2065

ville.hirvela@solutive.fi

Tapani Paajoki

Senior Analytics Consultant, DI

Tableau Desktop Certified Professional,Alteryx Certified Professional

040 184 3007

tapani.paajoki@solutive.fi

Matz Rasmus

Senior Analytics Consultant, KTM

Tableau Server Certified Associate,Tableau Desktop Certified Associate,AWS Certified Solutions Architect

044 043 1062

matz.rasmus@solutive.fi

Juuso Viljanen

Senior Analytics Consultant, KTM

Tableau Desktop Certified Professional,Alteryx Designer Advanced Certified, AWS Certified Cloud Practitioner

040 558 3950

juuso.viljanen@solutive.fi

Markus Ylikojola

Senior Analytics Consultant, KTM

Alteryx Certified Professional,Alteryx Designer Advanced Certified, AWS Certified Solutions Architect

050 548 0587

markus.ylikojola@solutive.fi

Antti Koljonen

Senior Analytics Consultant, DI

Tableau Desktop Certified Professional,Alteryx Certified Professional,Alteryx Designer Core Certified

044 306 0185

antti.koljonen@solutive.fi

Matilda Tinakari

Senior Analytics Consultant, DI

Tableau Desktop Certified Associate

050 362 8675

matilda.tinakari@solutive.fi

Ida Björkqvist

Analytics Consultant, FM

Alteryx Certified Professional,Alteryx Designer Advanced Certified,Tableau Certified Associate

040 772 7224

ida.bjorkqvist@solutive.fi

Juho Happonen

Analytics Consultant, KTM

Alteryx Designer Core Certified

050 383 3743

juho.happonen@solutive.fi

Matias Vainio

Analytics Consultant, KTM

040 549 8471

matias.vainio@solutive.fi

Joonas Vuorela

Analytics Consultant, KTM

Alteryx Designer Advanced Certified, Tableau Desktop Certified Associate

040 846 5936

joonas.vuorela@solutive.fi

Kalle Ylinen

Analytics Consultant, DI

Tableau Desktop Certified Associate,Alteryx Certified Professional,Alteryx Designer Advanced Certified

040 132 8226

kalle.ylinen@solutive.fi

Teemu Löövi

Data Analyst

040 743 8244

teemu.loovi@solutive.fi

Oletko se sinä?

0401234567

etunimi.sukunimi@solutive.fi

Asiakastarinoita